ANKA Yerli Motorla Uçtu

İnsansız hava vasıtayı platformlarından ANKA‘da kullanılmak üzere ANKA-S Motor Modifikasyon Projesi çevresinde ülkemizde geliştirilmekte olan motorla ilk uçuş hakikatleştirildi. 155 at eforundaki motorla değişik irtifalarda ve süratlerde alana gelen uçuş denemeleri zaferle bitirildi.

ANKA platformunun ehemmiyetli parçalarından biri olan itki sisteminin geliştirilmesi mevzusunda değişik seçenekler üzerindeki çalışmalar zaferle sürdürülüyor.

TUSAŞ ve TUSAŞ Motor sanayi AŞ TEI, ANKA platformlarının motor lüzumuna çözüm sağlamak emeliyle 31 Ekim 2014’te imza attıkları kontratla ANKA-S Motor Modifikasyon Projesi’ni başlattı. Projeyle tamamıyla orijinal olarak TEI tarafınca planlanıp geliştirilmesi amaçlanan PD170 motorunun hizmete girişine kadar, ANKA‘nın motor gereksinimlarına çözüm kastedildi. Böylece TEI’nin yurt içindeki insansız hava vasıtayı motorlarına müteveccih projelerine bir yenisi ilave edilmiş oldu.

ANKA Yerli Motorla Uçtu Genel Teknoloji

Proje kapsamında, TUSAŞ tarafınca seçilen sivil havacılık motoru, ANKA‘nın gereksinimleri güzergahında modifiye edilerek insansız hava vasıtayı motoruna dönüştürüldü.

Çalışmalar 155 at eforunda, 165 kg ağırlığında, 30 bin feet irtifada görev yapabilen bir motora müteveccih olarak yürütüldü.

Alana getirilen modifikasyonla motorun yüksek irtifada verdiği efor ve elektrik efor imali artırılarak insansız hava vasıtasında kullanımı sağlandı.

TEI tarafınca alana getirilen kapsamlı doğrulama testlerinin peşinden ilk kutu mahsul teslimatı Aralık 2017’de bitirildi.

Hakimiyet 20 ŞUBAT’TA GALİBİYETLE HAKİKATLEŞTİ

TAI ise entegrasyon, doğrulama, yer ve taksi testleri hemen sonra 20 Şubat’ta değişik irtifalarda ve süratlerde uçuş testlerini galibiyetle hakikatleştirmiş oldu. Yeni motorla ilk uçuş yanılgısız geçerken, ANKA üzerindeki doğrulama ve kalifikasyon faaliyetleri devam edecek.

Milli insansız hava taşıtı motor teknolojileri açısından çok örutubet taşıyan projede, seri imal kapsamındaki motorların imalatları da sürüyor.

ANKA Yerli Motorla Uçtu Genel Teknoloji

TEI ve müdafa Sanayii Müsteşarlığı içinde 27 Aralık 2012’de imza atılan Operatif İnsansız Hava Taşıtı Motoru Geliştirme Projesi kapsamında tamamen orijinal planlanarak geliştirilen üstün teknik özelliklere haiz 170 atlık motorlar da geçen günlerde TAI’ye teslim edildi.

Anka Program Tanıtımı

Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı (MALE-Medium Altitude Long Endurance), İHA Programı, bir geliştirme projesi olup; üç adet hava vasıtayı prototipi ve tüm yer sistemlerinin tanımlanmış olan lüzumlara göre planlanıp, geliştirilmesi ile prototip ve geliştirme testlerinin bitirilmesini amaçlamaktadır. Program, “Kavramsal Tasarım”, “Ön Tasarım”, “Ayrıntı Tasarım ve Geliştirme” ile “Test ve Değerlendirme” aşamalarından oluşmaktadır. Geliştirme aşaması zamanınca, tüm sistem bileşenlerinin geliştirme/ara surat/bütünleştirmelerinin hakikatleştirileceği bir Sistem Entegrasyon Laboratuarı SU BASKIN oluşturulmuştur.

30 Aralık 2010 tarihinden bu yana uçuş testlerine devam edilen “ANKA” İnsansız Hava Taşıtı Sistemi için Ekim 2013’de 10 uçaklık seri imal kontratı ANKA-S imza atılmıştır. ANKA-S Projesi’nde çalışmalar zafer ile devam ettirilmekte olup, Şubat 2014 tarihinde Sistem Lüzumları Gözden Geçirme buluşması zafer ile bitirilmiş, tasarım etkinliklerine sürat verilmiştir.

Paralel olarak yürütülmekte olan Blok B yapılandırmayı kapsamında  SAR/ISAR/GMTI radarı entegrasyon faaliyetlerine devam edilmektedir. 2014 ikinci yarısından itibaren bu sistemle testler asıllaştırılmıştır.

ANKA İnsansız Hava Taşıtı, 2014 senesinde ILA Berlin Airshow’da ve Farnborough Airshow’da değişmez alanda sergilendi.

ANKA

ANKA Yerli Motorla Uçtu Genel Teknoloji

TAI mühendis çalışanları tarafından planlanan ve bunun ile birlikte yerli alt yüklenici işletmenin de vazife aldığı Türk İnsansız Hava Vasıtayı “ANKA”nın kurulumu ve imali bitirilerek, 16 Temmuz 2010 tarihinde TAI kuruluşlarında tertip edilen merasimle hangardan çıkmıştır. Hangardan çıktıktan sonra motoru da çalıştırılan , kendi kategorisinde dünyanın en iyi operatif sistemi olmayı amaçlamaktadır.

Sistem Tanımı

Gece ve gündüz, makûs hava koşulları da dahil, bulgu, gözetleme, statik/hareketli amaç tespit, teşhis, belirleme ve takip emelli, asıl zamanlı görüntü istihbaratı misyonlarına müteveccih geliştirilmekte olan ANKA Sistemi, mevzubahisi vazifeleri yerine getirmek emeliyle alttaki verimli yükleri taşımaktadır:

  • Elektro Optik Gündüz Kamera (EO Day TV),
  • Gündüz (EO-ElectroOptic) / Kızılötesi (IR-InfraRed) / Lazer Mesafe Bulucu (LRF-Laser Range Finder) & Lazer İşaretleyici (LD-Laser Designator) ve Spotter Faydalı Yükü,
  • SAR/MTI-ISAR Faydalı Yükü

Tümüyle kompozit yapıda planlanan hava taşıtı; mono blok gövde, sökülebilir kanat ve V-kuyruk ile dayanabilir iniş ekibi, yedeklemeli hakimiyet yüzeyleri, donanım ufalamaları, servis kapakları gibi bileşenlerden oluşmaktadır.

Yapıda kompozit ya da gereken yerlerde metal bileşenler, omurga, çerçeve, sehpalar yer almaktadır. Arkadan itişli, piston-pervaneli tipli motor ile takatlandırılan platformda, gövde içi yakıt sistemi; kanat hamle kenarları, pervane ve öbür muhtelif donanımlarda buz ihtiyata/giderme sistemleri; aygıtların ısıtma/soğutma lüzumlarına göre etrafsal şartlandırma sistemleri gibi muhtelif alt sistemler yer almaktadır.

Bunların yanı gizeme, uçuş hakimiyet bilgisayarına bağlı muhtelif uçuş idrak edicileri kaptan-değişmez sensör, EGI entegre GPS/INS, hareket/sıcaklık/tazyik idrak ediciler, vs., hareketlendiriciler, haberleşme ve tanıtma sistemleri, vazife hakimiyet, kayıt ve izleme sistemleri, ara surat birimleri, hakimiyet birimleri gibi aviyonik üniteler bulunmaktadır.

Anka Teknik Özellikler

ANKA sistemi temel performans parametreleri aşağıda açıklanmaktadır:

Servis irtifası: 30,000ft (ASL)
Havada Kalış Süresi: 24 saat
Normal Seyir Hızı: >75 kts
Çevre şartları: 15kts yan rüzgar, 20 kts baş rüzgarı, sıcaklık, nem, yağmur ve buzlanma limitleri, MIL-HDBK-310 ile tanımlanmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir