Bitcoin Nedir? Nasıl Kazanılır?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin 2008 senesinde Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, rastgele bir merkez bankası, fotoğrafı kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para üniteleriyle alınıp satılabilen, rastgele bir üçüncü parti hizmetine vasıtayı müessesesine gerek kalmadan transferi yapılabilen bir cins dijital para üniteyidir. Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya seçenek olarak lanse edilen Bitcoin’in simgeyi ฿, kısaltma ise BTC‘dir.

Reel olmayan Bitcoin, ömründe ilk defa 7 bin doları görerek 29 bin tl’ye kadar ulaştı !

Sık sık taze bir para birimi olarak adlandırılan bitcoin‘in geleceği tartışılırken, bir rekor daha kırıldı.
Ağustos ayında kıymeti yüzde 25 artıran bitcoin, geçtiğimiz pazar günü 4 bin doların üzerine yükselirken, 4200 dolar miktarını da aştı.
Bir haftada pazar kıymetini 10 milyar dolar artıran bitcoin’in pazar kıymeti 65 milyar dolara yaklaştı. Sanal para birimi, 2017 senesinde değerini 4 kattan fazla artırdı.
şubat 2017’de bitcoin, yaklaşık 987 dolara alıcı buluyordu. 2010 yılında ise bir bitcoin’in değeri yaklaşık 0,06 ABD dolarıydı.
üzerinde dizgesel bir kontrolün bulunmaması sebebiyle gizliliğe örutubet veren kullanıcılar bitcoin’i tercih ediyor. FBI yetkilileri 2013 yılında darknet’teki tecim web sitesi silk road’ı (ipekyolu) kapattıklarında milyonlarca dolarlık bitcoin yakalamışti.

 

Bitcoin Nedir? Nasıl Kazanılır? Genel Teknoloji

Peki Bitcoin reel paranın yerine geçecek mi ?

Bitcoin sanal para üniteyi; ancak reel paranın yerine geçip geçmeyeceği bir vakittir müzakere ediliyor. Ciddiye alınması gereken bir para üniteyi olduğu çok sarih; ancak reel paranın yerine geçeceğini düşünmek azıcık hakikatlerden uzak.

Bitcoin nasıl yapılır? Nasıl kazanılır?

Bitcoin imalat mertebesi için mining başka bir deyişle madencilik tabiri kullanılıyor.

Aslında Bitcoin madenciliğinin nasıl yapıldığından çok; neden çok ehemmiyetli olduğu kendi başına uzunca bir yazıyı hak ediyor. Zira Bitcoin’i bu kadar ehemmiyetli bir teknoloji ve büyük bir buluş yapan şeyin kilit noktalarından  bir tanesi Proof-of-Work denilen konsept. Bu yazıda ise bu konuya kabaca değinip işin teknik bölümüne çok da kafa yormak istemeyen okurlarımızın akıl sıhhatini savunacağım, en azından şu an için.

Bu emniyet önlemi, (yani bulunmasının zor olması) hepimiz kafasına gore “bitcoin basma” işlemini gerçekleştiremesin (ve/yada blockchain’i manipüle edemesin…) diye var.

Aslen madencilik denilen şeyi, bilgisayarınıza oynattığınız bir şans oyunu veya yukarıda yazdığım şeklinde, rakamlardan oluşan bir saman yığınında, yine rakamlardan oluşan bir iğne aratmak şeklinde düşünün.

Burada her bir yapmış olduğunız arama hamlesini de, işlemci enerjisinizle doğru orantılı bulunduğunu varsayın. Bu durumda bu işe ne kadar çok işlemci gücü yatırırsanız, saman stokında bir iğne bulma muhtemellığınız o kadar artacaktır.

Bitcoin nasıl kullanılıyor?

Bitcoin için sanal cüzdan gerekiyor, kurmak da gayet kolay. Bu sanal cüzdanınızı cep telefonunuzda, bilgisayarınızda oluşturabileceğiniz benzer biçimde internet üzerinde bulunan internet servislerinden de yararlanabilirsiniz. şahıs başına cüzdan sınırı bulunmuyor. Istediğiniz kadar cüzdan oluşturabilirsiniz. üstelik oluşturacağınız cüzdan için özel bilgilerinizi vermenize de gerek kalmamıştır. Oluşturacağınız bu sanal cüzdan ile para alabilir, para gönderebilir hatta alış veriş bile yapabilirsiniz.

Bitcoin sisteminde yapılan ödemelerin doğrulanması için açık anahtarlı şifreleme (asimetrik şifreleme), noktadan-noktaya ağ rabıtası ve proof-of-work benzer biçimde teknolojiler kullanılıyor. Bitcoinler ödemeyi yapan adresten alıcı adrese şifrelenmiş olarak imzalanarak gönderilir. Her işlemin ağa duyurulumu yapılır ve blok zincirinde yerini alır. Böylece eklenen bitcoinler birden fazla kere kullanılamaz. Bitcoin bu teknolojileri kullanarak, her insanın kullanabileceği hızlı ve son derece güvenli bir ödeme ağı sağlamaktadır.

BITCOIN KULLANMANIN AVANTAJLARI

Enflasyon riski düşük: enflasyona sebebiyet veren etkilerden biri de tedavüldeki gerçek para arzlarındaki artıştır. Tedavüldeki para arzının artması doğru orantılı olarak enflasyonu da arttırır. Sadece bu sistem bitcoin için geçerli değildir. çünkü bitcoin sistemi, sonu olan bir sistemdir. Teknik kurmacamı itibariyle en çok 21 milyon tane bitcoin üretilebilir. Dolayısıyla bitcoin’in enflasyon riski çok düşüktür.

Bitcoin nedir bitcoin madenciliği nasıl yapılır

çökme riski düşük: reel para birimlerinin çöküşü, hükümetlere bağlı yaşanmış olan hiperenflasyonlardan kaynaklanır. Bitcoin sistemi de herhangi bir hükümete bağlı olmadığı için, çökme riski fazlaca düşüktür.

Güvenli, kolay ve ucuz: kredi kartı veya paypal benzer biçimde ödeme sistemlerinin kullanıldığı klasik online işlemlerde satıcı tarafınca nazaran; alıcının parasını geri istek etmesi niteliğinde 3. şahıs servislerini kullanmak gerekiyor. Bu noktada güvenlik tehlikeye girebiyor ve vaka karmaşık bir hale dönüşebiliyor. Bitcoin’de ise geri istek etme gibi bir sistem olmadığı için bu tarz bir güvenlik problemi da haliyle yaşanmıyor. Vakaya alıcı tarafından bakılırsa da; ödeme yapma ve hesaplar arası para transferi yapma şeklinde işlemler daha güvenilir ve daha ucuz hale geliyor. çünkü bitcoin teknolojisi peer to peer (p2p) sistemiyle; doğrusu hiç bir aracı olmadan direkt olarak eşler-arası çalışıyor.

Taşıması basit: milyarlarca dolar tutarındaki bitcoinlerinizi minik bir bellek kartında bile taşıyabilirsiniz. Bunu nakit para ile veya başka bir sistem ile yapmak katiyen sanırım.

Izi sürülemez: bitcoinlerin takip edilemiyor olmasının veya herhangi bir iz bırakmamasının avantajları olmasıyla birlikte dezavantajları da var muhakkak. örneğin bitcoin sisteminizdeki mali deposunızın ne kadar olduğu yada hesabınız hakkında diğer bilgiler, hükümetler de dahil olmak üzere hiçkimse tarafınca bilinemez ve takip edilemez. Dolayısıyla hükümetlerin mali deposunıza göz dikmesini (vergi) önlenmiş olursunuz.

BITCOIN KULLANMANIN DEZAVANTAJLARI

Izi sürülemez: avantajlarından söz ettiğimiz bitcoin’in bu özelliği pek tabi dezavantaja hatta sıkıntılı durumlara da dönüşebilir. Izinin sürülemez olması, kabahatların rahat huzurlu yapılabilmesi anlamına geliyor. Uyuşturucu şeklinde yasal olmayan maddelerin satılması biçimı durumlar için oldukca müsait bir ortam hazırlıyor bitcoin teknolojisi. Bazı hükümetlerin bitcoin’i bir para birimi olarak kabul etmemelerinin en büyük sebebi ise budur.

Kaybetmesi rahat: kredi kartınızı yitirdiğinizde yada banka hesabınız başka birisi tarafınca ele geçirildiğinde, bankanızı arayarak durumu anında kurtarabilirsiniz. Hatta yetmezse polisi bile devreye sokup kaybınızı giderebilirsiniz. Sadece bitcoin için aynı şeyler geçerli değil. Bitcoin sisteminde; kaybettiğiz bitcoinleri, veya ele geçirilen bitcoin cüzdanınızı geri almak için kullanabileceğiniz bir mekanizma yok. Bunun önüne geçebilmek için izleyebileceğiniz en iyi yöntem, bitcoinlerinizi web bağlantısı olmayan harddisklerde saklamak olacaktır.

Alıp satmak zor: taşıdığı risklerden dolayı bitcoinlerinizi bir ürün satın alır benzer biçimde alamıyorsunuz. Bitcoin satın almak veya bitcoinleriniz satmak için birçok aracı bulunuyor ancak bunu gerçekleştirmek çok da kolay değil. Her geçen gün geliştirilmesine karşın (bitcoin atm’leri açılmaya başlandı), işler reel para birimlerinde olduğu kadar basit ilerlemiyor.

Hala çok yeni: bitcoin sisteminin 2009 yılında kurulmuş olması; yani hala taze bir teknoloji olması, yeni bitcoin rakiplerini de bununla beraber getirebilir; hatta bitcoin sisteminde büyük açıklıklar bulabilen yeni teknolojiler hala geliştirilebilir.

Masraf alanı darlığı: ödeme sistemi olarak bitcoin sisteminin de kullanıldığı çok fazla yer yok. Her ne kadar gelişim aşamasında olsa da, şu anda bitcoin sahibi olmaktaki en efsunk amaç; yatırım.

Değişken: bitcoin’in kıymet grafiğine bakmış olduğumızda her insanın aklından bitcoin yatırımı yapmak geçebilir, sadece bitcoin değeri iyi mi hızla yükseldiyse düşme riski de o denli fazla. Dolayısıyla yapılacak olan yatırımların dengeli ve düşünerek yapılması gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir