Google 2017 yılında sattığı telefon miktarı

Google’ın Pixel telefon ailesi, Ekim 2016’da ilk kere piyasaya sürülmesinin üzerinden yaklaşık 16 ay benzer biçimde bir süre geçti. Bu süreçte telefonlar büyük ilgi ve beğeni topladı. Peki geride bıraktığımız 2017 yılında ne kadar Pixel telefon satıldı?

Bugün gelen haberlere göre, Google, 2017’de 3,9 milyon Pixel telefonu sattığı açıklandı. IDC’nin raporlarına bakılırsa bu sayı pek de etkisi altına alan değil. Zira yıllık 1,5 milyarı bulan küresel akıllı telefon pazarı göz önüne alındığında bu sayı bir hayli zayıf kalıyor. Bu rakamın Apple için ortalama bir haftalık iPhone satışından daha az olduğunu izah edelim.

Nispeten azca olsa da, Google’ın Pixel satışları en azından doğru yönde gidiyor. Raporlara gore, Pixel satış oranı 2017 senesinde iki katına çıktı ve Kantar Worldpanel’in son olarak verilerine göre Google’ın ABD pazarındaki telefon pazarı oranı yüzde 1,8’den yüzde 2,8’e yükseldi.

Öte yandan Google’ın satış sayılarının bu seviyelerde kalmasının bir diğer sebebi ise hemen hemen satışlarının küresel boyutta olmamasının da tesiri büyük tabii.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir